Zmień język: Zmień język na Polski

Zapowiedź Tygodnia Akcji CAFE

Data publikacji: 13 April 2015, 10:32

Tydzień Akcji CAFE - plakatJagiellonia Białystok, Fundacja Inicjatyw Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych IMPULS oraz CAFE zapraszają wszystkich kibiców piłki nożnej do świętowania zwiększonej dostępności do piłkarskich widowisk podczas Tygodnia Akcji CAFE Pełen Dostęp, Pełen Football”.

 

Trzecia edycja kampanii, jak co roku, zagości w tym samym czasie na polskich i ukraińskich stadionach w dniach 17-24 kwietnia 2015 roku. Tydzień Akcji CAFE to święto niepełnosprawnych kibiców i równego dostępu do piłki nożnej dla wszystkich, łączymy kluby piłkarskie i kibiców na wszystkich poziomach gry. Kampanię wspierają PZPN, Fundacja Ekstraklasy oraz Piłkarska Pierwsza Liga.

 

Na stadionach piłkarskich w całej Polsce odbywać się będą akcje mające na celu zwiększanie obecności niepełnosprawnych kibiców na stadionach i poprawę dostępnych rozwiązań i usług dla niepełnosprawnych kibiców podczas dni meczowych. W obchody Tygodnia Akcji włączyła się większość klubów T-Mobile Ekstraklasy oraz kluby Pierwszej Ligii Polskiej. W trakcie meczy 27 oraz 28 kolejki odbywać się będą wydarzenia skierowane do kibiców niepełnosprawnych oraz akcje promujące ideę równego dostępu.

 

W Białymstoku także planowanych jest szereg działań w ramach Tygodnia Akcji. których kulminacyjnym punktem będzie mecz Jagielloni Białystok z Piastem Gliwice 18.04.2015 o godz. 18:00 na Stadionie Miejskim w Białymstoku przy ul. Słonecznej. Zapraszamy gorąco wszystkich kibiców z niepełnosprawnością i nie tylko.  

 

Ambasador CAFE w Polsce Michał Listkiewicz wspiera Tydzień Akcji: „Z dumą i radością obserwujemy ogromne postępy w zakresie troski o osoby niepełnosprawne ze strony władz klubów Ekstraklasy, I Ligi, i klas niższych w Polsce. Dużą satysfakcją jest także coraz większa życzliwość ze strony innych kibiców. Osoby niepełnosprawne to zawsze kibice wierni, kompetentni, kulturalni. Pokażmy i w tym roku, że jesteśmy z nimi, że są na naszych stadionach zawsze mile widziani i potrzebni. Niech zbliżający się Tydzień Akcji CAFE pokaże siłę, jedność i wrażliwość całego środowiska piłkarskiego.”

 

Podczas obchodów Tygodnia Akcji zostaną wręczone Nagrody Uznania CAFE. W trzech kategoriach zostaną wyróżnione osoby oraz instytucje, które swoimi działaniami przyczyniły się do realizacji hasła kampanii „Pełen Dostęp, Pełen Football”. Zachęcamy Was gorąco do zgłaszania swoich kandydatów.

 

Poprzednie edycje Tygodnia Akcji CAFE dały impuls do zwiększonego zaangażowania instytucji piłkarskich w Polsce w temat dostępności futbolu dla kibiców niepełnosprawnych. Znaczące kroki na drodze ulepszeń zostały wykonane i sytuacja niepełnosprawnych kibiców stale się poprawia. Nowo powstające stadiony są coraz lepiej dostosowane do potrzeb kibiców na wózkach, na istniejących stadionach wprowadzane są niezbędne poprawki, a i coraz więcej klubów decyduje się na wprowadzanie na swoich stadionach systemu komentarza audiodeskrypcyjnego, dedykowanego dla osób niesłyszących i niedosłyszących. W kolejnych miastach powstają stowarzyszenia zrzeszające niepełnosprawnych kibiców, jest ich już około 10 w Polsce, a kluby piłkarskie traktują je jako ważnych partnerów. Zmienia się także podejście do kibiców niepełnosprawnych na stadionach. Większości osób nie dziwi widok osoby na wózku dopingującej swój klub razem z innymi kibicami.

 

Dużo już udało się w Polsce w kwestii dostępności do piłki nożnej osiągnąć i jeszcze dużo pozostaje do zrobienia. Tydzień Akcji CAFE jest okazją do świętowania dotychczasowych osiągnięć, ale też bodźcem dla wszystkich do dalszych działań na rzecz kibiców niepełnosprawnych.

 

Ambasador CAFE w Polsce Jarosław Bieniuk powiedział: „Sport łączy nas wszystkich. Te same emocje związane z kibicowaniem budzą się w sercu każdej osoby na stadionie w tej samej chwili. Jedna akcja, jeden gol i radość tysięcy. Takie wrażenia są bezcenne. Sprawiajmy, żeby były one zawsze dostępne dla wszystkich. Pamiętajmy, że każdy z nas może stać się na chwilę choćby osobą niepełnosprawną. Prywatnie właśnie mnie to dotknęło. Po operacji kolana muszę chodzić o kulach. Powiem szczerze, że dopiero w takich momentach w pełni docenia się przyjazne osobom niepełnosprawnym obiekty i wyraźnie widzi bariery, na co dzień niezauważalne dla osób zdrowych. Po to też jest Tydzień Akcji CAFE, któremu mocno kibicuję, żeby działać w kierunku eliminowania tych barier najlepiej jak się da.”

 

W tygodniach poprzedzających Tydzień Akcji CAFE będzie na bieżąco informować na kanałach społecznościowych o wszystkich planowanych przez kluby T-Mobile Ekstraklasy i Pierwszej Ligi wydarzeniach związanych z kampanią. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie atrakcje dla kibiców niepełnosprawnych przygotował Twój klub koniecznie polub CAFE na facebooku i twitterze. Zapraszamy do dyskusji na temat równego dostępu do stadionów pod hashtagiem #TydzieńAkcjiCAFE

Projekt realizowany w ramach
programu Obywatele dla Demokracji,
finansowanego z Funduszy EOG,
oraz przy wsparciu finansowym Miasta Białystok.